
Українські вчені отримали можливість проводити дослідження не лише в Антарктиці, а й в Арктиці. Національний антарктичний науковий центр та Інститут геофізики Польської академії наук підписали угоду про співпрацю, яка передбачає спільні наукові проєкти у 2026-2027 роках. Про це повідомляє Національний антарктичний науковий центр.
У межах співпраці дослідження проводитимуться на польській арктичній станції "Хорнсунн" імені Станіслава Сідлецького та українській антарктичній станції "Академік Вернадський". Науковці планують створити дві синхронні лабораторії у протилежних полярних регіонах для порівняння глобальних природних процесів.
Читайте також"Наважитися на стрибок": що віддаляє університети в Україні від заробітку на своїх винаходах
Проєкт передбачає спільні магнітні, сейсмологічні та георадарні дослідження, вивчення вічної мерзлоти, відбір зразків гірських порід і екологічний моніторинг змін клімату. Отримані дані допоможуть краще зрозуміти сонячно-земні зв'язки та геологічну будову планети.
Вже наприкінці літа двоє українських геофізиків вирушать до Арктики для проведення перших досліджень і підготовки місця для встановлення нового обладнання. Натомість під час антарктичного літа польські фахівці працюватимуть на станції "Академік Вернадський".
LIGA.net розповідала про виклики та небезпеки, з якими стикаються полярники в умовах повної ізоляції та полярної ночі. Читайте докладніше у матеріалі, як українські науковці виживають, працюють і підтримують здоров’я в Антарктиці та роблять дослідження на найвіддаленішій українській станції.
У квітні 2026 року українські полярники повернулися після року досліджень в Антарктиці.
- У 2024 році українські полярники на криголамі "Ноосфера" провели геологічні дослідження – їхні дані допоможуть дізнатися, як змінювався клімат на планеті протягом останніх 20 000 років і чого від нього очікувати у найближчому майбутньому.